Vishay/Dale RNC50J1792BSB14
RNC50J1792BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1792BSB14
Brief Description
RES 17.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1792BSB14.pdf
Availability of RNC50J1792BSB14
QUANTITY
RNC50J1792BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1792BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1792BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1792BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1792BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1792BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1792BSB14
CONN HEADR BRKWAY .100 12POS STR datasheet.pdf
IC 4.125V HI ACT 15% TO-92 datasheet.pdf
RES 62K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 24AWG MTA-156 datasheet.pdf