Vishay/Dale RNC50J17R8FSBSL
RNC50J17R8FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J17R8FSBSL
Brief Description
RES 17.8 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J17R8FSBSL.pdf
Availability of RNC50J17R8FSBSL
QUANTITY
RNC50J17R8FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J17R8FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J17R8FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J17R8FSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J17R8FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J17R8FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J17R8FSBSL
FIXED IND 25MH 65MA 82 OHM TH datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 8A 400V TO-220AB datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 2KV 500MA DO214 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.8VWM 13.4VC DO41 datasheet.pdf
RES 499K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DSUB 50 F CRIMP G30 TIN datasheet.pdf
SATA PLUG datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 36W datasheet.pdf