Vishay/Dale RNC50J1802BSRE6
RNC50J1802BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1802BSRE6
Brief Description
RES 18K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1802BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1802BSRE6
QUANTITY
RNC50J1802BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1802BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1802BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1802BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1802BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1802BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1802BSRE6
LED SS QUAD RED DIFFUSED PCB 5MM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 33POS STR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
WIRE STOP NL/HT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf