Vishay/Dale RNC50J1820BSRE6
RNC50J1820BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1820BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 182 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1820BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1820BSRE6
QUANTITY
RNC50J1820BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1820BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1820BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1820BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1820BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1820BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1820BSRE6
RES SMD 28.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR DUAL 4A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 4"L X 4"W datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISE SLIDE 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 57MM datasheet.pdf
RES SMD 15KOHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.77A 37 MOHM SMD datasheet.pdf