Vishay/Dale RNC50J1822FRB14
RNC50J1822FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1822FRB14
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1822FRB14.pdf
Availability of RNC50J1822FRB14
QUANTITY
RNC50J1822FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1822FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1822FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1822FRB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1822FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1822FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J1822FRB14
IC ADC 8CH 24BIT DIFFINPUT28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.6KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
KEYING PLUG IEC datasheet.pdf
IC DSP QUAD 1GHZ 783FCPBGA datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 988 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 112MA 9.8 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP 220UF 35V SMD datasheet.pdf