Vishay/Dale RNC50J1822FSR36
RNC50J1822FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1822FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1822FSR36.pdf
Availability of RNC50J1822FSR36
QUANTITY
RNC50J1822FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1822FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J1822FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1822FSR36
Related LinksRNC50J1, RNC50J1822FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1822FSR36 Details Description
Related parts for RNC50J1822FSR36
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 400MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ACCELEROMETER 2AXIS DGTL 14-LGA datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS R/A 10GOLD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
EXTERNAL MEDIA HUB datasheet.pdf
RES 0.229 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 50V 1.5A WOM datasheet.pdf
CAP FILM 100 NF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf