Vishay/Dale RNC50J1823BSBSL
RNC50J1823BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1823BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 182K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1823BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1823BSBSL
QUANTITY
RNC50J1823BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1823BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1823BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)