Vishay/Dale RNC50J1840BSRE6
RNC50J1840BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1840BSRE6
Brief Description
RES 184 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1840BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1840BSRE6
QUANTITY
RNC50J1840BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1840BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1840BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)184
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1840BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1840BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1840BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1840BSRE6
BATTERY PACK NIMH 9.6V 650 MAH datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.80V SC70-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf