Vishay/Dale RNC50J1840DSRE6
RNC50J1840DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1840DSRE6
Brief Description
RES 184 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1840DSRE6.pdf
Availability of RNC50J1840DSRE6
QUANTITY
RNC50J1840DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1840DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1840DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)184
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1840DSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1840DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1840DSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1840DSRE6
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC20H/AE20M/HPL20H datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 19POS GOLD PCB datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Backlight, Lighting 32-TQFP (7x7) datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RACEWAY 1-1/4" ELBOW COVER IVORY datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RIB CENTER datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 60UF 5% 500VDC RADIAL datasheet.pdf