Vishay/Dale RNC50J1842BSRE6
RNC50J1842BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1842BSRE6
Brief Description
RES 18.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1842BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1842BSRE6
QUANTITY
RNC50J1842BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1842BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1842BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1842BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1842BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1842BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1842BSRE6
JUMPER-H1505TR/A2015N/X 4" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 256TAP 16-TQFN datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CORD 4POS FEMALE/MALE 10M 18AWG datasheet.pdf
HOOK-UP 22AWG WHT/VIO 1000' datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
DL RBBR MT DK BL .060''X36''X72' datasheet.pdf
Isolated, Low VOUT to 70A, Half-Brick DC/DC Converters datasheet.pdf