Vishay/Dale RNC50J1872BSB14
RNC50J1872BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1872BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1872BSB14.pdf
Availability of RNC50J1872BSB14
QUANTITY
RNC50J1872BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1872BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1872BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1872BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1872BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1872BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1872BSB14
LED GREEN DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .315" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
CABLE POF BLK PLAST DUPLEX 3M datasheet.pdf
BLK FLUSH SPR-22MM METAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
RES 33K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf