Vishay/Dale RNC50J1873BSRSL
RNC50J1873BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1873BSRSL
Brief Description
RES 187K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1873BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1873BSRSL
QUANTITY
RNC50J1873BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1873BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1873BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1873BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1873BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1873BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1873BSRSL
AUTOMOTIVE DMM TEST LEAD KIT datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 100KPA datasheet.pdf
CONTACT SKT 20-26 AWG SLVR CRIMP datasheet.pdf
T5007, 1N/C + 1N/O, S. STEEL HEA datasheet.pdf
HEIGHT SPACER datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B M25 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf