Vishay/Dale RNC50J1890BSB14
RNC50J1890BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1890BSB14
Brief Description
RES 189 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1890BSB14.pdf
Availability of RNC50J1890BSB14
QUANTITY
RNC50J1890BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1890BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1890BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)189
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1890BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1890BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1890BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1890BSB14
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOT323 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
TS1005 SOT23-5 OP AMP DEMO BOARD datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 910MA 250 MOHM datasheet.pdf
WOUND BEAD UH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
BLADE datasheet.pdf
PLUGGABLE HDR VERT 35MM 3C BLACK datasheet.pdf