Vishay/Dale RNC50J1893BSRSL
RNC50J1893BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1893BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 189K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1893BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1893BSRSL
QUANTITY
RNC50J1893BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1893BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1893BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)189k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1893BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1893BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1893BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1893BSRSL
CONN HEADER 9POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 320A TO-26 datasheet.pdf
2 SIL MALE VERT CONN F/LATCH datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK STR 9POS 3.81MM BLK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf