Vishay/Dale RNC50J1910BSRE6
RNC50J1910BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1910BSRE6
Brief Description
RES 191 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1910BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1910BSRE6
QUANTITY
RNC50J1910BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1910BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1910BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1910BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1910BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1910BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1910BSRE6
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT .1A ROLLR LEVR datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.178 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24VQFN datasheet.pdf
IC CLOCK RATE ADAPTER 16SOIC datasheet.pdf
SC 3.81/18/90G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf