Vishay/Dale RNC50J1910BSRE6
RNC50J1910BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1910BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 191 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1910BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1910BSRE6
QUANTITY
RNC50J1910BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1910BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1910BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1910BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1910BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1910BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1910BSRE6
GDT 200V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A 10MLF datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 50V TO272-4 datasheet.pdf
SIBODTM AX 100A - 220V STD IH datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC LED GAMING SENSOR 20-DIP datasheet.pdf
SENSOR PRES 100MBAR DIFF 5V DIP datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf