Vishay/Dale RNC50J1910DSBSL
RNC50J1910DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1910DSBSL
Brief Description
RES 191 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1910DSBSL.pdf
Availability of RNC50J1910DSBSL
QUANTITY
RNC50J1910DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1910DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1910DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)191
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1910DSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1910DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1910DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1910DSBSL
IC MPU M680X0 16MHZ 100QFP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 24-SSOP datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE IEC 10A datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONNECTR ACCESSORY EMI/RFI DB25 datasheet.pdf
MOD BRIDGE 1PH 8A D-72 datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 150MA SOD323 datasheet.pdf