Vishay/Dale RNC50J1911BSRE6
RNC50J1911BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1911BSRE6
Brief Description
RES 1.91K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1911BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1911BSRE6
QUANTITY
RNC50J1911BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1911BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1911BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1911BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1911BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1911BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1911BSRE6
IC OR CTRLR SRC SELECT 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 3A 125V datasheet.pdf
RES 11K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
1230 SILVER 500 FT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE DSUB datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf