Vishay/Dale RNC50J1913BSBSL
RNC50J1913BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1913BSBSL
Brief Description
RES 191K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1913BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1913BSBSL
QUANTITY
RNC50J1913BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1913BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1913BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)191k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1913BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1913BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1913BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1913BSBSL
BOX ABS BLACK 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 120V datasheet.pdf
TRANSF CURRENT .50" OPENING PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 8.86"L X 7.8"W datasheet.pdf
CONN CAP DUST PLASTIC M23 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf