Vishay/Dale RNC50J1931BSBSL
RNC50J1931BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1931BSBSL
Brief Description
RES 1.93K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1931BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1931BSBSL
QUANTITY
RNC50J1931BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1931BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1931BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.93k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1931BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1931BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1931BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1931BSBSL
IC REG LDO 1.8V 0.15A 6DFN datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 166.6667MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
THERMTRANS COMP LABEL ADH VINYL datasheet.pdf
CONN PLUG INSERT SHELL SZ 20 STR datasheet.pdf
FP7 END COVER UNIT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf