Vishay/Dale RNC50J1960BSBSL
RNC50J1960BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1960BSBSL
Brief Description
RES 196 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1960BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1960BSBSL
QUANTITY
RNC50J1960BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1960BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1960BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1960BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1960BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1960BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1960BSBSL
IC OPAMP DIFFERENTIAL 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MINIFITJRPLG W/EARS DR 14POS datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 3.61K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 780MA 130 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A TO252 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 410MW SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf