Vishay/Dale RNC50J1960DSBSL
RNC50J1960DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1960DSBSL
Brief Description
RES 196 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1960DSBSL.pdf
Availability of RNC50J1960DSBSL
QUANTITY
RNC50J1960DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1960DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1960DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1960DSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1960DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1960DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1960DSBSL
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 501MA 800 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 300MA 150 MOHM datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS THRU RA SKT datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 10POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM IP57 12VDC datasheet.pdf