Vishay/Dale RNC50J1993BSB14
RNC50J1993BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1993BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 199K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1993BSB14.pdf
Availability of RNC50J1993BSB14
QUANTITY
RNC50J1993BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1993BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1993BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)199k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1993BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1993BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1993BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1993BSB14
CAP CER 1500PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 200V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 60mA Backlight 8-SON Exposed Pad (3x3) datasheet.pdf
MIC MEMS ANALOG OMNI -38DB datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 630VDC T/H datasheet.pdf