Vishay/Dale RNC50J2001BSR36
RNC50J2001BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2001BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2001BSR36.pdf
Availability of RNC50J2001BSR36
QUANTITY
RNC50J2001BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2001BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J2001BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2001BSR36
Related LinksRNC50J2, RNC50J2001BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2001BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J2001BSR36
RES SMD 20 OHM 5% 35W DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX SGL 16SO datasheet.pdf
IC DRIVER QUAD 60V 300MA 16DIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 15A TO220AB datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX2163A/MAX2163AS datasheet.pdf
CAP MICA 910PF 2% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A TO-92 datasheet.pdf