Vishay/Dale RNC50J2001BSR36
RNC50J2001BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2001BSR36
Brief Description
RES 2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2001BSR36.pdf
Availability of RNC50J2001BSR36
QUANTITY
RNC50J2001BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2001BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J2001BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2001BSR36
Related LinksRNC50J2, RNC50J2001BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2001BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J2001BSR36
SOCKET HEX 2MM 1.50" datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
SWITCH SIDE ROTARY SPDT 120V datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 18MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf