Vishay/Dale RNC50J2001DSB14
RNC50J2001DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2001DSB14
Brief Description
RES 2K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2001DSB14.pdf
Availability of RNC50J2001DSB14
QUANTITY
RNC50J2001DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2001DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2001DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2001DSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2001DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2001DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2001DSB14
JUMPER-H1503TR/A3049A/H1503TR12" datasheet.pdf
IC 10-4 PRIORITY ENCODER 16-SOIC datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 40POS M-F 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC AMP VIDEO W/FILTER SC70-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC STD VIDEO FILTER 3CH 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 STR 30AU datasheet.pdf