Vishay/Dale RNC50J2001FSB14
RNC50J2001FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2001FSB14
Brief Description
RES 2K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2001FSB14.pdf
Availability of RNC50J2001FSB14
QUANTITY
RNC50J2001FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2001FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2001FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2001FSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2001FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2001FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2001FSB14
FIXED IND 120UH 70MA 110 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
TRACER 1/4" WHITE W/BLACK 10' datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 4KV PWR TRIAC 8DIP datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf