Vishay/Dale RNC50J2001FSRSL
RNC50J2001FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2001FSRSL
Brief Description
RES 2K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2001FSRSL.pdf
Availability of RNC50J2001FSRSL
QUANTITY
RNC50J2001FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2001FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2001FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2001FSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2001FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2001FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2001FSRSL
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 3POS MOM DPST-NC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.18PF 50V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC DO214AB datasheet.pdf
TVS DIODE 165VWM 308VC DO215AB datasheet.pdf
RES 119.46 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
BLACKFIN 400MHZ PROCESSOR datasheet.pdf
SIDACTOR BI 320V 150A DO214AC datasheet.pdf