Vishay/Dale RNC50J2002BPBSL
RNC50J2002BPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2002BPBSL
Brief Description
RES 20K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2002BPBSL.pdf
Availability of RNC50J2002BPBSL
QUANTITY
RNC50J2002BPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2002BPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2002BPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2002BPBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2002BPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2002BPBSL Details Description
Related parts for RNC50J2002BPBSL
SWITCH 2 POS DIP AUTODIP SEALED datasheet.pdf
CONN RING 14-16 AWG #10 SOLIS datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE PWM 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 7V 30MA SOT143 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 5NH 200MA 800 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf