Vishay/Dale RNC50J2003BRBSL
RNC50J2003BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2003BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2003BRBSL.pdf
Availability of RNC50J2003BRBSL
QUANTITY
RNC50J2003BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2003BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2003BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2003BRBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2003BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2003BRBSL Details Description
Related parts for RNC50J2003BRBSL
SCR DBL HISCR 1600V 105A ADDAPAK datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 7.44"L X 5.28"W datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
CONN FLANGED SPADE 18-22AWG #6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf