Vishay/Dale RNC50J2003FSB14
RNC50J2003FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2003FSB14
Brief Description
RES 200K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2003FSB14.pdf
Availability of RNC50J2003FSB14
QUANTITY
RNC50J2003FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2003FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2003FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2003FSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2003FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2003FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2003FSB14
OSCILLATOR TTL PROG 5V ST datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
INDUCTOR EMI COM MODE 45MH 0.4A datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 460MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf