Vishay/Dale RNC50J2031BSRSL
RNC50J2031BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2031BSRSL
Brief Description
RES 2.03K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2031BSRSL.pdf
Availability of RNC50J2031BSRSL
QUANTITY
RNC50J2031BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2031BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2031BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.03k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2031BSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2031BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2031BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2031BSRSL
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER VOUT 5V 14-SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 75NS 64EASYBGA datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 162 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE 20COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS INLINE SKT datasheet.pdf
MICRO 31C P 30" WHT JACKP NI datasheet.pdf