Vishay/Dale RNC50J2050DSB14
RNC50J2050DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2050DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 205 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2050DSB14.pdf
Availability of RNC50J2050DSB14
QUANTITY
RNC50J2050DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2050DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2050DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)205
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2050DSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2050DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2050DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2050DSB14
IDC CABLE - CSC10G/AE10G/CSC10G datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.6V 600MW DO220AA datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 95MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
BRUSH MOTOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 66C 66#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 90A 12V datasheet.pdf