Vishay/Dale RNC50J2051BSRSL
RNC50J2051BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2051BSRSL
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2051BSRSL.pdf
Availability of RNC50J2051BSRSL
QUANTITY
RNC50J2051BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2051BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2051BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2051BSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2051BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2051BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2051BSRSL
IC REG LDO 3.2V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 110MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FERRULE BLUE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf