Vishay/Dale RNC50J2051FPB14
RNC50J2051FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2051FPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2051FPB14.pdf
Availability of RNC50J2051FPB14
QUANTITY
RNC50J2051FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2051FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2051FPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2051FPB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2051FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2051FPB14 Details Description
Related parts for RNC50J2051FPB14
IC SWITCH SPDT 2:1 MUX 8MSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWN VM 14DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 11.03VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5A 36 MOHM SMD datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 16pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 164 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
FUSE INLINE FAST/ACT 1.5A 300V datasheet.pdf