Vishay/Dale RNC50J2052FSB14
RNC50J2052FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2052FSB14
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2052FSB14.pdf
Availability of RNC50J2052FSB14
QUANTITY
RNC50J2052FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2052FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2052FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2052FSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2052FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2052FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2052FSB14
HDR RA SR .100 DP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 2POS datasheet.pdf
RES 27 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf