Vishay/Dale RNC50J2082BSRSL
RNC50J2082BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2082BSRSL
Brief Description
RES 20.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2082BSRSL.pdf
Availability of RNC50J2082BSRSL
QUANTITY
RNC50J2082BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2082BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2082BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2082BSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2082BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2082BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2082BSRSL
HOOK-UP STRND 28AWG BROWN 100' datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Receptacle 88 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 10A WAFER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf