Vishay/Dale RNC50J20R0FRB14
RNC50J20R0FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J20R0FRB14
Brief Description
RES 20 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J20R0FRB14.pdf
Availability of RNC50J20R0FRB14
QUANTITY
RNC50J20R0FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J20R0FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J20R0FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J20R0FRB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J20R0FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J20R0FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J20R0FRB14
INSERT FEMALE 6POS SCREW datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 20POS 28-26 AWG datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 60POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 250MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf