Vishay/Dale RNC50J20R5BSRSL
RNC50J20R5BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J20R5BSRSL
Brief Description
RES 20.5 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J20R5BSRSL.pdf
Availability of RNC50J20R5BSRSL
QUANTITY
RNC50J20R5BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J20R5BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J20R5BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J20R5BSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J20R5BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J20R5BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J20R5BSRSL
CABLE TIE 50LB WR BLK 14.7" datasheet.pdf
RES SMD 7.32KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
L37-3 SHEET 640X320X2MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf