Vishay/Dale RNC50J2100FSRSL
RNC50J2100FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2100FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 210 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2100FSRSL.pdf
Availability of RNC50J2100FSRSL
QUANTITY
RNC50J2100FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2100FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2100FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2100FSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2100FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2100FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2100FSRSL
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8-MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.5MM datasheet.pdf
FERRITE CHIP 470 OHM 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 4SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T SOLDER SHORT datasheet.pdf
FIXED IND 130NH 1.47A 37 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 14POS INLINE SCKT datasheet.pdf