Vishay/Dale RNC50J2101FSRE6
RNC50J2101FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2101FSRE6
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2101FSRE6.pdf
Availability of RNC50J2101FSRE6
QUANTITY
RNC50J2101FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2101FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2101FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2101FSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2101FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2101FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2101FSRE6
FIXED IND 100UH 1.2A 180 MOHM TH datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD7401 datasheet.pdf
OSC VCXO 116.48MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DURA-RACE 4" BLACK 150' datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
16+16 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 100 OHM 175W datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 108MHZ SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
EMI GASKET CUSTOM datasheet.pdf
26500 12C 12#12 P PLUG SS LC datasheet.pdf
DOSA-SMT, 30A POL DC/DC Converters datasheet.pdf