Vishay/Dale RNC50J2142BSRE6
RNC50J2142BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2142BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2142BSRE6.pdf
Availability of RNC50J2142BSRE6
QUANTITY
RNC50J2142BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2142BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2142BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2142BSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2142BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2142BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2142BSRE6
INVERTER 150W 12VDC 1OUT CIGPLU datasheet.pdf
BUZZER MAGNET 2048HZ 12MM PC MNT datasheet.pdf
IC POT TRIMMER NV 50K 8-DIP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
SENSOR LASER 9M NPN 10-30VDC datasheet.pdf
TXRX DWDM 4GBPS APD SFP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf