Vishay/Dale RNC50J2152BSB14
RNC50J2152BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2152BSB14
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2152BSB14.pdf
Availability of RNC50J2152BSB14
QUANTITY
RNC50J2152BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2152BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2152BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2152BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2152BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2152BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2152BSB14
LED GREEN/GREEN DUAL T1 PC MOUNT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 250A DO205 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 5.41K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf