Vishay/Dale RNC50J2152FMRE6
RNC50J2152FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2152FMRE6
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2152FMRE6.pdf
Availability of RNC50J2152FMRE6
QUANTITY
RNC50J2152FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2152FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2152FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2152FMRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2152FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2152FMRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2152FMRE6
CONN EDGECARD EXTEND 80POS 0.156 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 300V 1111 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf