Vishay/Dale RNC50J2152FMRE6
RNC50J2152FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2152FMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2152FMRE6.pdf
Availability of RNC50J2152FMRE6
QUANTITY
RNC50J2152FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2152FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2152FMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2152FMRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2152FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2152FMRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2152FMRE6
IC FLASH 1MBIT 200NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 28POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf