Vishay/Dale RNC50J2153BSRE6
RNC50J2153BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2153BSRE6
Brief Description
RES 215K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2153BSRE6.pdf
Availability of RNC50J2153BSRE6
QUANTITY
RNC50J2153BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2153BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2153BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2153BSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2153BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2153BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2153BSRE6
CONN HEADER 24POS 2MM PCB GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SWITCH BUS-EXCH 18BIT 48-SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEIGHT SPACER datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf