Vishay/Dale RNC50J21R0FSRSL
RNC50J21R0FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J21R0FSRSL
Brief Description
RES 21 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J21R0FSRSL.pdf
Availability of RNC50J21R0FSRSL
QUANTITY
RNC50J21R0FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J21R0FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J21R0FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J21R0FSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J21R0FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J21R0FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J21R0FSRSL
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN SPLICE SIDE FEED THRU datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 2.98K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
DSUB GEHAEUSE 37-POL NICKEL datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1W DO204AL datasheet.pdf
LOCATON FIXTURE FOR .086" OD CAB datasheet.pdf
CONN PLUG R/A10POS W/SKT CRIMP datasheet.pdf
470UF 40V 11X32 85C AXI datasheet.pdf