Vishay/Dale RNC50J21R5BSB14
RNC50J21R5BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J21R5BSB14
Brief Description
RES 21.5 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J21R5BSB14.pdf
Availability of RNC50J21R5BSB14
QUANTITY
RNC50J21R5BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J21R5BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J21R5BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J21R5BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J21R5BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J21R5BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J21R5BSB14
SWITCH 5 POS DIP GULL SEALED SMD datasheet.pdf
CABLE HD XGA DB15 M-F 10M datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 30"W datasheet.pdf
CABLE 5COND 16AWG BLACK 250' datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 40 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T/DP5T datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.5V 500MW DO35 datasheet.pdf