Vishay/Dale RNC50J2210DSBSL
RNC50J2210DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2210DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 221 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2210DSBSL.pdf
Availability of RNC50J2210DSBSL
QUANTITY
RNC50J2210DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2210DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2210DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)221
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2210DSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2210DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2210DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J2210DSBSL
Connector Header 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH UNIT-IP40 datasheet.pdf
HEATSINK FOR TO-220 1.0" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 8VSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
D4SL-N3GFA-D datasheet.pdf
RES 11.99K OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CARD GUIDE PRESS NYL 9" BLACK datasheet.pdf