Vishay/Dale RNC50J2210DSBSL
RNC50J2210DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2210DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 221 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2210DSBSL.pdf
Availability of RNC50J2210DSBSL
QUANTITY
RNC50J2210DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2210DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2210DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)221
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2210DSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2210DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2210DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J2210DSBSL
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 26POS 1MM R/A datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 38KSPS 1CH 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6 OHM 5% 800W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
ADAPTER BT2.1 CLASS 1 EDR USB datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
CAP MICA 56PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 1.3NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf